September 25, 2021  31st annual celebration

Shirt Design: Christine Gmys | Virtual Art Show Curator – Jack LeSieur | Coloring Pages – McKayla Cash| Festival Photographer – BJ Jordan

Poster Contest Winners: Judged – 1st Place High School: Gunnar Goshorn: 11th grade, Greenwood High School; 1st Place Middle School: Maddie Davenport, 7th grade Bowling Green Junior High School; 2nd Place Middle School: Alexia Warner, 7th grade Bowling Green Junior High School; 3rd Place Middle School: Alona Lupardus 7th grade, Bowling Green Junior High School; People’s Choice Awards – High School: Melkys Lovos, 11th grade Geo International High School & Neh Meh 11th grade, Geo International High School; Middle School: Accember Logsdon, 7th grade Hortons Homeschooling.

Executive Director: Kim Mason

Board of Directors:  Kayla Bitner (President), Dawn Winters (Vice President), Dr. Angela Jones (Treasurer), Leyda Becker (Secretary) Franne Jennings , Clay Smalley, Jr., German Escobar, Hannah Barahona

Community Planners: Joe Jackson • Amy Milliken • Franne Jennings • Kimberly Nessler •  Eurayle Hill • Emma Thomas • Katelyn Mason • Jessica Mason • Armin Hasanagic • Ronnie Jaggers

Featured Performers: Academy of Flamenco Arts • Armin Hasanagic & Friends • Barrenhart • Cheryl Pan • Dance Arts SOKY Dance Ensemble and Performance Troupe • Def Leprechaun • Gabriela Guadalupe Vargas Berroa • Liam’s Fancy • Natchez Thrace • Rachana Pasupuleti • Roux du bayou Cajun band • San Rafael Quartet • Sankofa African Drum and Dance Company • SLB Kuchipudi Kalanilayam • Tuatha Dea • Tula Tribe Belly Dance • Bhutanese community • Burmese Community of Bowling Green

Stage Schedules

Diversity Stage [host: Jessica Mason/Ambush Sound]

  • 8:30-9:00 Opening Ceremony – Awards, recognition for K-12 Poster Contest winners, T-Shirt Designer & BGRefuge soccer tournament.
  • 9:00-10:30 Roux du Bayou Cajun Band – Cajun & Zydeco accordion and fiddle music
  • 10:40-10:45 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 10:50-10:57 Dance Arts SOKY Dance Ensemble and Performance Troupe – Dance stylings of Cuba and Latin America
  • 11:10-12:10 Tuatha Dea – Celtic, tribal, Gypsy rock with an Appalachian steampunk edge
  • 12:20-12:25 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 12:30-1:20 Cheryl Pan – Authentic Chinese dances
  • 1:25-1:30 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 1:40-2:10 Sankofa African Drum and Dance Company – African drum and dance
  • 2:15-2:20 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 2:30-3:30 Natchez Thrace – Bulgarian, Thracian, Macedonian, Greek and Turkish music
  • 3:35-3:40 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 3:45-3:55 Bhutanese Community – Nepali ethnic cultural dances
  • 4:00-4:05 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 4:10-4:17 Dance Arts SOKY Dance Ensemble and Performance Troupe – Dance stylings of Cuba and Latin America
  • 4:20-4:25 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 4:40-6:00 Tuatha Dea – Celtic, tribal, Gypsy rock with an Appalachian steampunk edge

Heritage Stage [host: Armin Hasanagic/Ambush Sound]

  • 9:00-10:10 Burmese Community of Bowling Green – Ethnic dance, song, and fashion from the Burmese, Karen, Karenni, Kachin and Chin cultures from Burma
  • 10:15-10:20 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 10:25-10:40 Rachana Pasupuleti – Bharatnatyam classical dance from India
  • 10:45-11:00 Tula Tribe Belly Dance – American interpretation of belly dance inspired by Egyptian, Folkloric, Classic Indian & Spanish Flamenco movements
  • 11:10-12:10 Natchez Thrace – Bulgarian, Thracian, Macedonian, Greek and Turkish music
  • 12:20-12:50 Academy of Flamenco Arts – Flamenco style dance from Argentina, Venezuela, Cuba, Peru
  • 12:55-1:10 Shresta Meduri, KLB Kuchipudi Kalanilayam – Kuchipudi Indian dance-drama
  • 1:20-2:20 Barrenhart – Celtic Bluegrass
  • 2:30-3:30 Armin Hasanagic & Friends – Bosnian sevdah songs as well as gypsy and folk music from the Balkin region
  • 3:40-4:40 San Rafael Quartet – Latin/Rock/Jazz fusion
  • 4:45-4:50 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 5:00-6:00 Liam’s Fancy – Irish Ballads featuring an Irish Sean Nos Dancer

World Performance Area [Host Katelyn Mason/Ambush Sound] 

  • 9:00-10:00 Def Leprechaun – Rowdy Celtic folk
  • 10:15-11:15 Barrenhart – Celtic Bluegrass
  • 11:25-11:30 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 11:35-11:50 Shresta Meduri, SLB Kuchipudi Kalanilayam – Kuchipudi Indian dance-drama
  • 11:55-12:00 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 12:03-12:10 Dance Arts SOKY Dance Ensemble and Performance Troupe – Dance stylings of Cuba and Latin America
  • 12:15-12:30 Tula Tribe Belly Dance – American interpretation of belly dance inspired by Egyptian, Folkloric, Classic Indian & Spanish Flamenco movements
  • 12:35-12:50 Rachana Pasupuleti – Bharatnatyam classical dance from India
  • 12:55-1:00 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 1:10-2:10 Liam’s Fancy – Irish Ballads featuring an Irish Sean Nos Dancer
  • 2:20-2:50 Academy of Flamenco Arts – Flamenco style dance from Argentina, Venezuela, Cuba, Peru
  • 2:55-3:00 Gabriela Guadalupe Vargas Berroa – Traditional Peruvian dances Saya and Montonero Arequipeño
  • 3:10-3:40 Sankofa African Drum and Dance Company – African drum and dance
  • 3:50-5:00 Burmese Community of Bowling Green – Ethnic dance, song, and fashion from the Burmese, Karen, Karenni, Kachin and Chin cultures from Burma
  • 5:05-5:20 Rachana Pasupuleti – Bharatnatyam classical dance from India
  • 5:30-6:00 Roads to Home – Irish reels, jigs & sea shanties.

Celtic Jams & Karaoke Throughout the day find Celtic Jam Sessions and Karaoke as well as darts and more in the Celtic Nations area.

2021 Exhibits & Activities:

Virtual Art Show [Jack LeSieur curator]: Yui Aono • Lisa Manion • Frank Wesley • Robert Ellis • Emmanuel Boamah • Da’lin Boamah • Suzanne Menck • BJ Jordan

Children’s Activities [created by Franne Jennings]:

Cultural Displays: Bowling Green High School Languages Club • Burmese Community of Bowling Green • City of Bowling Green • GEO International High School • Hope Harbor, Inc. • International Center of Kentucky • Ireland, Scotland, Wales • Kentuckians For The Commonwealth • Southcentral Kentucky Community and Technical College • United Zo Organization of Kentucky • WKU – College of Health and Human Services • WKU Asian American Student Association • WKU Korean Pop Culture Club • WKU Student Government Association • Encore Bowling Green • Law Firm of Flora Templeton Stuart • Global Learning and International Affairs

Merchandise Booths: WKU Chinese Students & Scholars Association • Entre Rios Coffee Producer Association • HOLAS • Nadiia Glismann • Rooted Designs • Lulu’s Details • Mimi’s Mexican Gifts • RecycloCraftz • White Lotus Mehndi • Laminados Charles • Nubian Grace • Sandy´s crafts • L&C Imports • La Casa Sports LLC. • Plaza Lex • Incas Andes • Cajas Crafts N More

Food Booths: WKU Chinese Students & Scholars Association • WKU United Global Citizens • Ukrainian Baking House • Armenian cookies • South East Asian Cuisine • Mary Crisette Dequilla • The Dog Pen Hotdogs • Virgie Ree’s Cari-B-Q • W&W Soft Serve and Concessions • La Luz del mundo • Pollo Chapin • Taqueria Vargas • Churrería la coneja • Coco Bongo • Taste of international • A Taste of Europe food truck • Aguachiles Lucerito • NyTys Sweet Treats • Simply Southern Donuts • Late Nite Sweets N Treats • Chaney’s Dairy Barn

Special Interest Booths: Community Action of Southern Kentucky • Warren County Department for Community Based Services, Protection and Permanency • Anthem Medicaid • Cricket Wireless • Dorman Products • Macy’s • Perdue Farms

Sponsors:

Dignitary
Vid Monster Productions • WNKY NBC & CBS 40 • Confuscius Institute of Western Kentucky

Ambassador
WBVR • WDNS/WKCT • Daily News

Diplomat
Sublime Media Group • Humana • Budweiser • SAM 100.7 • WOVO 106.3 • The Point 105.3 • WUHU 107.1 • Willie 94.1

Humanitarian
Dorman • General Motors • AARP Kentucky • U.S. Bank • Amplifier • Papa John’s • Macy’s Jobs • Anthem • WBGN • Coldwell Banker • Sumitomo Electric Wiring Systems • City of Bowling Green • Perdue • Chiseled Features Studio • Warren County

Delegate
Midtown Storage • WKU Global Learning and International Affairs • Houchens Industries • Necco • ELPO • Cricket Wireless • Topura American Fasteners

Trustee
Charles M Moore • Oak Tree Awards • Downing Eye Care • The Pots Place • 4 Yoga • Be Happy Yoga and Salt Cave • Gigi’s Cupcakes • Country Oven Bakery

SPECIAL THANKS

Emily Angel • Bowling Green Daily News • Christian Family Radio • Dwayne Ausbrooks • City of Bowling Green • Kasey Davis • Bowling Green City Police, Landscape Division, Parks & Rec & Public Works • Armin Hasanagic • BJ Jordan • Sam Kirby • Jack LeSieur &  the Downing Museum at Baker Arboretum • Jessica Mason • Katelyn Mason • Karen Peerce • Revolution 91.7 • Stanley Porter • Mark Reyes • Warren County Attorney’s Office • WKU American Society of Civil Engineers • and the many businesses, organizations and individuals who promoted or supported the festival in any way.

Restaurant Card Participants: Anna’s Greek Restaurant • Azzip Pizza • Bruster’s Real Ice Cream • Burger and Bowl • Cabrera’s Mexican Restaurant and Grille • Doug’s Motor City • Geno’s Italian Deli • GiGi’s Cupcakes • India Oven • Local Taco • Los Mariachis • Mellow Mushroom • Mister B’s Pizza & Wings • Novo Dolce Gastro Pub • Papa John’s #37 & #38 • Pub by Novo • Zogam Khai Restaurant • The Bike Rack Bistro • Con Con’s • El Maguey Mexican Restaurant • El Mazatlan • Gerard’s 1907 Tavern • K & L Asian Restaurant • Kyoto Gardens • Lost River Pizza • Mercadito Hispano • Panda Chinese Food • Que Buenos Fresh Mexican Grill • Thai Thai Restaurant • The Bistro • Tsunami Asian Cuisine • BG Dawgz Food Truck • Dog Pen Hotdogs Food Truck • Mario’s Pizza Food Truck • Taste of Europe Food Truck

 

Menu