September 27, 2014 at Circus Square Park

Theme: 25 of Celebrating Diversity

Shirt Design: INI Printworks

Executive Director: Kim Mason

Board of Directors: Dr. Angela Jones (President/Information Manager), Kimberly Nessler (Vice-President/Booth Inspection), Charles Borders (Treasurer/Site Manager), Leyda Becker (Secretary) Franne Jennings (Site Management/Gates), Dr. Molly Kerby (Beer Booth), Kimberly Nesser (Vendor Management), Dr. Gayle Malinger (Merchandise Booth), Hannah Barhona (Volunters)

Community Planners: Ronnie Jaggers (Pinatas), Susan Morris (Children’s Activities), Amy Milliken (Poster Contest), Joe Jackson (Asst. Site Manager), Franne Jennings (Site/Volunteers), Emma Thomas (Site/Volunteers), Ralph Sensel (Site), Scotty Hyde (Volunteers)

2014 Featured Performers & Demonstrators: A Love For China | Adil Kadhim | Appalatin | ARIKY Group | Armin Hasanagic |Barrenhart | BG Mexican Folklore Dancers | BG Burmese Community | Chinese Dancers with Cheryl Pan | Def Leprechaun | HOPE & HOLAS Dance Group | HuDost| Island Hula Girls | Las Flamencas | Marcel Portilla Band | Midori Kai | Natchez Thrace | Rachana Pasupuleti | Ronnie Jaggers | The Great Barrier Reefs |Watersprite | WKU Chinese Music Club | Zingara Belly Dance

 

Stage Management: Ambush Sound | Armin Hasanagic | Courtney Davis

2014 Performance Schedule:
Diversity Stage: Manager/Host Courtney Davis, Ambush Sound
  • 8:45 a.m. – 9:00 a.m. Opening Ceremony – Poster contest winners, President’s welcome.
  • 9:00 a.m. –  9:45 a.m. HuDost – Alternative world & eastern / country fusion
  • 9:50 a.m. – 10:20 a.m. TBA
  • 10:25 a.m. – 11:20 a.m. HuDost – Alternative world & eastern / country fusion
  • 11:35 a.m. – 12:55 p.m.  Marcel Portilla Band – Latin tropical blues, reggae, colombian folk fusion
  • 1:10 p.m. – 1:45 p.m. Las Flamencas – Flamenco dance and live music
  • 2:00 p.m. – 3:20 p.m. Appalatin – Latin Infused Roots Music
  • 3:35 p.m. – 4:10 p.m. Las Flamencas – Flamenco dance and live music
  • 4:20 p.m. – 4:35 p.m. Rachana Pasupuleti – Bharatanatyam, classical Indian dance
  • 4:45 p.m. – 5:45 p.m. Barrenhart – Celtic and Old Time
  • 5:50 p.m. – 6:00 p.m. BG Mexican Folklore Dancers – Traditional dance from Jalisco and the North of Mexico
Heritage Stage: Manager/Host Armin Hasanagic, Ambush Sound
  • 9:00 a.m. – 10:10 a.m. BG Burmese Community – Traditional dance from Burmese, Zomi, Karen & Karenni Cultures
  • 10:15 a.m. – 10:30 a.m. A Love For China – Chinese dance
  • 10:35 a.m. – 10:50 a.m. Rachana Pasupuleti – Bharatanatyam, classical Indian dance
  • 11:00 a.m. – 11:50 a.m. Armin Hasanagic – Bosnian traditional & pop
  • 11:55 a.m. – 12:40 p.m. Chinese dances with Cheryl Pan – Traditional Chinese dance
  • 12:45 p.m. – 1:00 p.m. Zingara Belly Dance – Tribal fusion belly dance
  • 1:10 p.m. – 1:55 p.m. Natchez Thrace – Music of Bulgaria, Macedonia, Bosnia, Greece, Turkey, Israel & Armenia
  • 2:05 p.m. – 2:15 p.m. BG Mexican Folklore Dancers – Traditional dance from Jalisco and the North of Mexico
  • 2:25 p.m. – 3:20 p.m. Adil Kadhim – Iraqi heritage songs
  • 3:25 p.m. – 4:25 p.m.  ARIKY Group (Association of Rescue and Intervention of KY) – Traditional song & dance from the Democratic Republic of Congo
  • 4:40 p.m. – 6:00 p.m. The Great Barrier Reefs – Steel drum, world, funk, jazz
World Stage: Manager/Host Donnie Moats, Ambush Sound
  • 9:00 a.m. – 9:45 a.m. Adil Kadhim– Iraqi heritage songs
  • 9:50 a.m. – 10:50 a.m. ARIKY Group (Assoc. of Rescue and Intervention of KY) – Traditional song & dance from the Democratic Republic of Congo
  • 11:05 a.m. – 11:50 a.m. Natchez Thrace – Music of Bulgaria, Macedonia, Bosnia, Greece, Turkey, Israel & Armenia
  • 12:05 p.m. – 1:05 p.m. Watersprite – Traditional English & Celtic
  • 1:15 p.m. – 2:25 p.m. BG Burmese Community – Traditional dance from Burmese, Zomi, Karen & Karenni Cultures
  • 2:35 p.m. – 3:35 p.m. Def Leprechaun – Irish pub songs & ballads
  • 3:45 p.m. – 4:10 p.m. Chinese Music Club – Traditional Chinese music & folk songs
  • 4:20 p.m. – 4:50 p.m. Midori Kai – Japanese Bon Dance
  • 4:55 p.m. – 5:25 p.m. Islanders Hula Girls – Pohnpeian Hula
  • 5:30 p.m. – 5:35 p.m. HOPE and HOLAS Dance Group – Salsa, Merengue & Reggaeton Dance
  • 5:35 p.m. – 7:00 p.m. Latin Dance Party with DJ Carlos from La Nuestra – Latin Dance Music
Celtic Nations Jams: Host Steve Haynes
  • 9:00 a.m. – 6:00 p.m. Open mic, informal jam sessions for Celtic performances and drumming with our Celtic performers and other enthusiasts.
Pinata Bursts: Host Ronnie Jaggers
  • Children are invited to bust a beautiful handmade pinata by Ronnie Jaggers of Chiseled Features Studio every hour on the hour from 9:00 a.m. to 6:00 p.m.

 

You must be logged in to post a comment.
Menu