September 28, 2013 at Circus Square Park

Theme: Games Around The World

Shirt Design: Rachel Clark

Executive Director: Kim Mason

Board of Directors: Dr. Angela Jones (President/Information Manager), Kimberly Nessler (Vice-President/Booth Inspection), Charles Borders (Treasurer/Site Manager), Leyda Becker (Secretary) Franne Jennings (Volunteer Coordinator), Dr. Molly Kerby (Beer Booth), Kimberly Nesser

Community Planners: Ronnie Jaggers (Pinatas), Susan Morris (Children’s Activities), Jean Arnold (Volunteers), Amy Milliken (Poster Contest), Joe Jackson (Asst. Site Manager), Franne Jennings (Site/Volunteers), Emma Thomas (Site/Volunteers)

2013 Featured Performers & Demonstrators:  Appalatin | Arumaru Martial Arts | Belize Dance Intermix | BGOnstage | Burma Performers | Chinese Dance with Cheryl Pan | Def Leprechaun | La Luz del Mundo | Nikita Moharir | Nina Doan | Feckless Fear Dearg | Govinda | Armin Hasanagic & Emsud Delkic | HuDost | Midori-Kai | Maurice Moro | Rachana Pasupuleti | Soul Radics | The Bold O’Donohughes | The Great Barrier Reefs | Tuatha Dea | WKU Chinese Music Club | WKU Vietnamese Student Association |

Stage/Performance Area Production & Management: Ambush Sound | Ronnie Jaggers | Armin Hasanagic | Robin Sunderland-Hamilton | McClinin “Mac” Gray | Donnie Moats

2013 Performance Schedule:
Diversity Stage: Manager/Host Robin Sunderland-Hamilton, Ambush Sound
  • 9:00 a.m.- 9:25 a.m. Opening Ceremony – Poster contest winners, President’s welcome.
  • 9:30 a.m. -10:15 a.m. Burma Performers – Traditional Burmese dance
  • 10:20 a.m. – 10:40 a.m. Belize Dance Intermix – Belize Garifuna and Creole Dance
  • 10:55 a.m.- 12:10 p.m. HuDost – Alternative world & eastern / country fusion
  • 12:25 p.m. – 12:40 p.m. Govinda – Bhutanese Harmonium and Tabla Band
  • 12:55 p.m. – 1:40 p.m. Appalatin – Latin Infused Roots Music
  • 1:45 p.m. – 2:10 p.m. Maurice Moro – Likembe, African classical thumb piano
  • 2:15 p.m. – 2:25 p.m. Nina Doan – Vietnamese Pop
  • 2:25 p.m. – 3:10 p.m. Appalatin – Latin Infused Roots Music
  • 3:25 p.m. – 4:10 p.m. Tuatha Dea – Tribal Celtic Fusion
  • 4:15 p.m. – 4:45 p.m. Maurice Moro – Likembe, African classical thumb piano
  • 4:50 p.m. – 5:35 p.m. Tuatha Dea – Tribal Celtic Fusion
  • 5:45 p.m. – 6:00 p.m. Rachana Pasupuleti Bharatanatyam, classical Indian dance form
Heritage Stage: Manager/Host Armin Hasanagic, Ambush Sound
  • 9:30 a.m. – 10:30 a.m. Feckless Fear Dearg – Celtic
  • 10:35 a.m. – 10:50 a.m. Rachana Pasupuleti – Bharatanatyam, classical Indian dance form
  • 11:05 a.m. – 12:20 p.m. The Great Barrier Reefs – Steel drum, world, funk, jazz
  • 12:30 p.m. – 12:50 p.m. Maurice Moro – Likembe, African classical thumb piano
  • 1:00 p.m. – 1:30 p.m. WKU Chinese Music Club – Traditional Chinese music & folk songs
  • 1:40 p.m. – 2:40 p.m. Armin Hasanagic & Emsud Delkic – Bosnian traditional & pop
  • 2:50 p.m. – 3:20 p.m. Chinese dance with Cheryl Pan – Traditional Chinese Dance
  • 3:35 p.m. – 4:05 p.m. Govinda – Bhutanese Harmonium and Tabla Band
  • 4:10 p.m. – 4:50 p.m. Burma Performers – Traditional Burmese dance
  • 5:00 p.m. – 6:00 p.m. Soul RadicsJamacian SKA
World Stage: Manager/Host Donnie Moats, Ambush Sound
  • 9:30 a.m. – 9:45 a.m. Arumaru Martial Arts – Korean Martial Arts demonstrations
  • 9:50 a.m. – 10:05 a.m. BGOnstage – Traditional Spanish and African Songs
  • 10:10 a.m. – 10:20 a.m. Nikita Moharir – Semi-classical Indian Dance
  • 10:25 a.m. – 10:45 a.m. La Luz del Mundo – Mexican Hymns
  • 10:50 a.m. – 11:00 a.m. Vietnamese Student Association –Traditional Vietnamese Dance
  • 11:05 a.m. – 11:25 a.m. Belize Dance Intermix – Belize Garifuna and Creole Dance
  • 11:30 a.m. – 11:40 a.m. Nina Doan – Vietnamese Pop
  • 11:45 a.m. – 12:15 p.m. Burma Performers – Traditional Burmese dance
  • 12:20 p.m. – 12:45 p.m. Chinese dance with Cheryl Pan – Traditional Chinese Dance
  • 12:55 p.m. – 1:55 p.m. Def Leprechaun –Irish Ballads & Pub Tunes
  • 2:05 p.m. – 2:20 p.m. Arumaru Martial Arts – Korean Martial Arts demonstrations
  • 2:35 p.m. – 3:35 p.m. The Bold O’Donohughs – Celtic
  • 3:45 p.m. – 3:55 p.m. Nikita Moharir – Semi-classical Indian Dance
  • 4:00 p.m. – 4:30 p.m. Midori-Kai – Japanese Bon Dance
  • 4:35 p.m. – 4:55 p.m. La Luz del Mundo – Mexican Hymns
  • 5:10 p.m. – 6:00 p.m. Feckless Fear Dearg – Celtic
Celtic Nations Jams: Host Steve Haynes
  • 9:00 a.m. – 6:00 p.m. Open mic, informal jam sessions for Celtic performances and drumming with our Celtic performers and other enthusiasts.
Pinata Bursts: Host Ronnie Jaggers
  • Children are invited to bust a beautiful handmade pinata by Ronnie Jaggers of Chiseled Features Studio every hour on the hour from 9:00 a.m. to 6:00 p.m.
Drum Circle: Facilitator McClinin “Mac” Gray
  • Kids can join the drum circle 4 times during the day. Each session begins with instruction and various percussion instruments are available. Adults are also welcome! Meet in the drum circle at 9:00 a.m., 11:30 a.m., 1:30 p.m., and 3:45 p.m. to join..
You must be logged in to post a comment.
Menu