September 29, 2012 at Circus Square Park

Theme: Access The World

Shirt Design: Jessica Harp

Executive Director: Kim Mason

Board of Directors: Dr. Angela Jones (President/Information Manager), Kimberly Nessler (Vice-President/Booth Inspection), Charles Borders (Treasurer/Site Manager), Leyda Becker (Secretary) Franne Jennings (Passports), Dr. Molly Kerby (Beer Booth), Kimberly Nesser (Vendor Inspection)

Community Planners: Ronnie Jaggers (Pinatas), Susan Morris (Children’s Activities), Jean Arnold (Volunteers), Amy Milliken (Poster Contest), Joe Jackson (Asst. Site Manager), Franne Jennings (Passports), Emma Thomas (Passports)

2012 Featured Performers & Demonstrators: Anna’s Greek Dancers | Armin Hasanagic | Bhutanese/Nepali Community of BG | Burmese Community | Burmese Performers | Cheryl Pan | Chiseled Features Studio | Desert Rose Collective | Feckless Fear Dearg | Filipino-American Society | Las Flamencas | HuDost | H.O.P.E. | KUD Zumbuli | La Luce del Mundo Hispanic Dancers | Linda Riyad | Maurice Moro | Midori-Kai | Rachana Pasupuleti | Roots of a Rebellion | Sabari Bengoma & TWAA Dance Co. | Sudanese Rebaba Project | Sven Dugandzija | The Great Barrier Reefs | Tuatha Dea | Watersprite | WKU Chinese Music Club | Zingara

Stage Production & Management: Ambush Sound | Armin Hasanagic | Zlatko Dugandzija

2012 Performance Schedule: 
Diversity Stage: Manager/Host Molly Kerby
  • 9:00 a.m. – 9:25 a.m. Opening Ceremony – Poster contest winners, President’s welcome.
  • 9:30 a.m. – 10:20 a.m. Feckless Fear Dearg – Celtic
  • 10:30 a.m. – 10:45 a.m. Bhutanese/Nepalese Community – Traditional Dance of Nepal
  • 10:50 a.m. – 11:15 a.m. Maurice Moro – Likembe, African classical thumb piano
  • 11:20 a.m. – 11:40 a.m. [FRONT] AraMaru Martial Arts – Korean Martial Arts demonstrations
  • 11:45 a.m. – 1:10 p.m. The Great Barrier Reefs – Steel drum, world, funk, jazz
  • 1:20 p.m.- 1:45 p.m. Linda Riyad – Belly Dance
  • 1:50PM – 2:05PM Rachana Pasupuleti – Bharatanatyam, classical Indian dance form
  • 2:05 p.m. – 2:15 p.m. [FRONT] La Luz Del Mundo Dancers – Hispanic dance
  • 2:15 p.m. – 3:00 p.m. HuDost – Alternative world & eastern / country fusion
  • 3:05 p.m. – 3:30 p.m. Maurice Moro – Likembe, African classical thumb piano
  • 3:35 p.m. – 4:20 p.m. HuDost – Alternative world & eastern / country fusion
  • 4:25 p.m. – 4:40 p.m. Zingara – Belly Dance Troupe
  • 4:50 p.m. – 5:45 p.m. Tuatha Dea – Tribal Celtic Fusion
  • 5:50 p.m. – 6:05 p.m. WKU Chinese Music Club – Traditional Chinese music & folk songs
  • 6:15 p.m. – 7:00 p.m. Tuatha Dea – Tribal Celtic Fusion
Heritage Stage: Manager/Host Armin Hasanagic, Asst. Manager Zlatko Dugandzija
  • 9:30 a.m. – 9:45 a.m. Rachana Pasupuleti – Bharatanatyam, classical Indian dance form
  • 9:50 a.m. – 10:05 a.m. Zingara – Belly Dance Troupe
  • 10:15 a.m. – 11:00 a.m. Las Flamencas – Flamenco dance and live music
  • 11:10 a.m. – 12:00 p.m. Feckless Fear Dearg – Celtic
  • 12:05 p.m. – 12:20 p.m. La Luz Del Mundo – Fashion show
  • 12:25 p.m. – 1:05 p.m. Burma Performers – Traditional Burmese dance
  • 1:10 p.m. – 1:15 p.m. Sven DugandzijaBosnian Folk
  • 1:15 p.m. – 2:10 p.m. Armin Hasanagic & Emsud Delkic – Bosnian traditional & pop
  • 2:10 p.m. – 2:30 p.m. KUD Zumbuli – Traditional Bosnian dance
  • 2:35 p.m. – 2:50 p.m. Anna’s Greek Dancers – Traditional Greek dance
  • 2:55 p.m. – 3:05 p.m. Burmese Community – Traditional Burmese dance
  • 3:10 p.m. – 3:25 p.m. Linda Riyad – Belly Dance
  • 3:35 p.m. – 4:20 p.m. Sabari Bengoma & TWAA Dance Co. – West Africa drums and dance
  • 4:20 p.m. – 4:30 p.m. [FRONT] La Luz Del Mundo Dancers – Hispanic dance
  • 4:30 p.m. – 5:15 p.m. Sudanese Rebaba Project – Sudanese
  • 5:25 p.m. – 6:00 p.m. Roots of a Rebellion – Reggae, Rock, Dub
  • 6:05 p.m. – 6:10 p.m. Filipino American Society – Traditional songs from the Philippines
  • 6:15 p.m. – 7:00 p.m. Roots of a Rebellion – Reggae, Rock, Dub
World Stage: Manager/Host Donnie Moats, Ambush Sound
  • 9:30 a.m.- 10:30 a.m. Watersprite – Celtic
  • 10:35 a.m. – 10:50 a.m. AraMaru Martial Arts – Korean Martial Arts demonstrations
  • 10:55 a.m. – 11:25 a.m. Burma Performers – Traditional Burmese dance
  • 11:30 a.m. – 11:45 a.m. Anna’s Greek Dancers – Traditional Greek dance
  • 11:50 a.m. – 12:00 p.m. Burmese Community – Traditional Burmese dance
  • 12:10 p.m. – 12:55 p.m. Las Flamencas – Flamenco dance and live music
  • 1:05 p.m. – 1:50 p.m. Cheryl Pan – Traditional Chinese Dance
  • 2:00 p.m. – 3:00 p.m. Feckless Fear Dearg – Celtic
  • 3:10 p.m. – 3:25 p.m. H.O.P.E. – Latin dance
  • 3:30 p.m. – 3:45 p.m. Rachana Pasupuleti – Bharatanatyam, classical Indian dance form
  • 3:50 p.m. -4:20 p.m. Maurice Moro – Likembe, African classical thumb piano
  • 4:25 p.m. – 4:55 p.m. Midori Kai – Japanese Bon Dance
  • 5:05 p.m. – 6:05 p.m. Desert Rose Collective – Iraqi pianists & bellydancers
  • 6:15 p.m. – 7:00 p.m. Sabari Bengoma & TWAA Dance Co. – West African drums and dance
Shamrock & Thistle Ceili in Celtic Nations: Host Steve Haynes
9:00 a.m. – 7:00 p.m. – Open mic, informal jam sessions for Celtic performances and drumming with the High Cross Society and other enthusiasts. Sets by Watersprite and Feckless Fear Dearg.
In the Park:
  • Chiseled Features Studio – Children are invited to bust a beautiful handmade pinata by Ronnie Jaggers every hour on the hour

2012 Vendors: • WKU Photojournalism • Hope in Messiah • ISSS – Alka Bhattarai • Anna’s Greek Restaurant • B&D BBQ • Big O Concessions • Chaney’s Dairy Barn • Coco Bongs • Flava Catering • ISSS – Jane Bartonjo • ISSS – Nakoor Akshath Rai • ISSS – Taiwanese Student Association • JC Concessions • John & Brad’s BBQ • Maggie Moo’s Ice Cream Treatery • • Molly Shannons Irish Pub • Moon’s BBQ • Repicci’s Italian Ice • RND Concessions • Shermie’s Food Services • Squeezers • St. Petka Serbian Ortodox Church • SunShine Oasis & Concessions • Verdi • Vietnamese-Amer Comm • Will’s Chills/Little Jimmy’s Italian Ices • WKU Chinese Music Club • ALIVE/CEDARS • AruMaru Martial Arts • Community Action of SoKY • Connexion • Dixie Homecrafters • Flora Templeton Stuart • Foundation for Wellness professionals, Non-profit organization • GRASS-Global Relief and Sustainable Societies • High Cross Society • Islamic Center of Bowling Green • ISSS/Study Abroad • KCTCS – BGTC • Mammoth Cave • Service One Credit Union • SKyPAC • Stargazer Satellite Systems • Stud Health Care Assoc • Walmart • West Ky Mutual Assistance Assoc • WKU KYPA • African Imports • Annette Garcia • Avon • Bends & Folds • • Bunja Imports • C&B Trending • Chiseled Features Studio • Corey Gifford and Woodeman Joseph` • Delana Barbour • Field of Dreams Uganda, Inc • Fiipino-Amer Ass. SOKY • • Holly Wood • ISSS – Japanese Student Assoc • ISSS – Vietnamese Student Assoc • ISSS -Chinese Students and Scholars Association • ISSS WKU International Club • Jamberry Nails • Juannie Kronenberger • Kicking Panthers Crafts • Linda Credeur • Melissa Henry/Brynnly Naturals • New Dawn of El Salvador Jewelry • Olu Oyefesobi • Psychic Center • • Sandy’s Crafts • • SnagMob • • Tip Top Home Solutions • Tua tha Dea • Unitarian Universalist church of BG • WKU SIFE – Kenya Basket • WKU SIFE – Weavers • Zingara • Annette Garcia • Bhutanese/Nepali Community of BG • Body Works Chiropractic • Bosnian Club • Bowling Green HS • Burmese Community • City of Bowling Green • Filipino-Amer Ass. SOKY • Glasgow Highland Games • GS Troop 324 • High Cross Society • Holly Wood • HOPE – Hisp. Org for Promo Ed • Hope in Messiah • India Culture & Heritage • ISSS – Korean Student Association • ISSS – Taiwanese Student Association • ISSS – Vietnamese Student Assoc • ISSS Farova Developmental Initiative Inc • Jimmy Nyunt • Juannie Kronenberger • La Luz Del Mundo • Steve Haynes • Steve Haynes • Vietnamese-Amer Comm • WKU Chinese Music Club • WKU Dept of Modern Languages • WKU Dept of Modern Languages • WKU Japanese Culture Club • Youth For Understanding • Students for Responsible Community Development

Sponsors:
DIGNITARY: Insight • NBC/CBS 40
AMBASSADOR: US Bank • Warren County • WDNS • WKCT • WKU Off Intl Prog • PNC • Sam •
HUMANITARIAN: Amplifier • BKD Foundation • Chiseled Features • NHK of America NASCO • the point • wovo • Sumitomo
DELEGATE: Bando • Franklin Precision Ind • Kiriu • Molly Shannons • Sean Marshall Studios • Sheldon’s Midtown Self Storage • Topura America Fastener, Inc • SKyPAC • City of BG • Budwieser • BG Area Conv & Vis • Sean Marshall Studios
TRUSTEE: BG Parent • SPG, Inc. • BG Ice • Charles M Moore • JC Kirby & Son
FRIEND: 4yoga • Absolutely Pilates • John E. Downing, MD • yogaLOFT • McDonalds • Microtel • Office Max • Bluegrass Signs

Restaurant Discount Card
Alma’s Pita Cafe • Anna’s Greek Restaurant • Asian Market & Restaurant • Bruster’s • Cabrera’s Mexican Restaurant • Cambridge Market • El Mazatlan • Fifth Street Diner • Geno’s Italian Deli • Great Wall Chinese Restaurant • Griff’s Deli • Guadalajara Mexican Restaurant • Hilligans • Jumbo China Buffet • Kyoto Gardens • Mancinos • Manpuka Japanese Steakhouse & Sushi Bar • Mariah’s • Mellow Mushroom • Mister B’s Pizza & Wings • Molly Shannon’s Irish Pub • Motor City • Overtime Sportsbar & Grill • Puerta Vallarta #2 & #3 (Scottsville Rd, Campbell Ln.) • Riviera Maya Inc • Spencer’s Coffeehouse • Sweet Temptations • Taj Palace • Taste of Europe • The Bistro • Tsunami • Verdi Restaurant & Bar • WhaBah Family Steakhouse

You must be logged in to post a comment.
Menu