September 24, 2011 at Circus Square Park

Theme: People Helping People

Shirt Design: Stephen Gray

Executive Director: Kim Mason

Board of Directors: Dr. Angela Jones (President/Information Manager), Kimberly Nessler (Vice-President/Booth Inspection), Charles Borders (Treasurer/Site Manager), Leyda Becker (Secretary) Franne Jennings (Passports), Dr. Molly Kerby (Beer Booth), Kimberly Nesser (Vendor Inspection), Bridget Black-Sexton (Sponsors/Merchandise)

Community Planners: Ronnie Jaggers (Pinatas), Susan Morris (Children’s Activities), Jean Arnold (Volunteers), Amy Milliken (Poster Contest), Joe Jackson (Asst. Site Manager), Franne Jennings (Site/Volunteers), Emma Thomas (Site/Volunteers)

2011 Featured Performers & Demonstrators: Armin Hasanagic | Arumaru Taekwondo Center | Anna’s Greek Restaurant Dancers – Atlantis World Dance Company | Cheryl Pan | Chiseled Features Studio | Def Leprechaun | Filipino American Association of Southern Kentucky: Ms. Biema Andales | Flamenco Talk | Grupo Ache | The Great Barrier Reefs | Holy Apostles Greek Dancers | HuDost | Indian Student Association | Johnny Thompson | Midori-Kai | Rachana Pasupuleti | Roots of a Rebelliion | Salsa Rhythms Band | Safiya Nawaar | Saudi Club | Soul Radics | VanDiva Chinese Dance | Vietnamese Student Association | Zingara | Zion Hill Boom Squad

We will miss Joe Marshall who passed away this year. Joe served as Master of Ceremonies and performed on our stage for a decade.

Stage Production & Management: Ambush Sound | Armin Hasanagic | Johnny Thompson | Zlatko Dugandzija

2011 Performance Schedule:
Diversity Stage: Stage Manager/Host John M. Thompson
  • 9:30 a.m. – 9:50 a.m. Opening CeremonyPoster contest winners, President’s welcome.
  • 9:50 p.m. – 10:00 a.m. Vietnamese Student Association – Dances of Vietnam
  • 10:00 a..m. – 10:10 a.m. Zion Hill Boom Squad – Drum line
  • 10:15 a.m. – 10:35 a.m. VanDiva Chinese Dance – Traditional, Classic, Folk, Chinese Opera
  • 10:45 a.m. – 11:30 a.m. Flamenco Talk – Flamenco dance and live music
  • 11:40 a.m. – 1:10 p.m. The Great Barrier Reefs – Steel drum, world, funk, jazz
  • 1:25 p.m. – 2:10 p.m. Soul Radics – SKA, reggae, dance hall
  • 2:25 p.m. – 3:25 p.m. Johnny Thompson – L’Incident International
  • 3:40 p.m. – 5:10 p.m. HuDost – Alternative world & eastern / country fusion
  • 5:25 p.m. – 5:40 p.m. Safiya Nawaar – Middle Eastern Dance Artist
  • 5:45 p.m. – 5:50 p.m. Filipino American Association of S. KY – Vocalist Ms. Biema Andales
  • 6:05 p.m.- 7:00 p.m. Salsa Rhythms Band – Salsa, Merengue, Bachata, Reggaeton
Heritage Stage: Stage Manager/Host Armin Hasanagic, Asst. Stage Manager Zlatko Dugandzija
  • 10:00 a.m. – 10:15 a.m. Rachana Pasupuleti – Bharatanatyam, classical Indian dance form
  • 10:30 a.m. – 12:00 p.m. Grupo Ache – Salsa
  • 12:10 p.m. – 12:55 p.m. Flamenco Talk – Flamenco dance and live music
  • 1:00 p.m. – 1:20 p.m. VanDiva Chinese Dance – Traditional, Classic, Folk, Chinese Opera
  • 1:35 p.m. – 2:35 p.m. Roots of a Rebellion – Reggae, Rock, Dub
  • 2:50 p.m. – 3:50 p.m. Armin Hasanagic & Emsud Delkic – Bosnian traditional & pop
  • 4:05 p.m. – 5:05 p.m. Salsa Rhythms Band – Salsa, Merengue, Bachata, Reggaeton
  • 5:15 p.m. – 6:00 p.m. Cheryl Pan – Traditional Chinese Dance
  • 6:15 p.m. – 7:00 p.m. Soul Radics – SKA, reggae, dance hall
World Stage: Stage Manger/Host Donnie Moats, Ambush Sound
  • 10:00 a.m. – 10:15 a.m. Holy Apostles Greek Dancers – Traditional Greek Dance
  • 10:20 a.m. – 10:35 a.m. Anna’s Greek Restaurant Dancers – Belly Dance
  • 10:40 a.m. – 10:50 a.m. Zion Hill Boom Squad – Drum line
  • 10:55 a.m. – 11:00 a.m. Filipino American Society – Traditional songs from the Philippines
  • 11:05 p.m. – 11:10 p.m. Indian Student Association – Dances of India
  • 11:20 a.m. – 12:20 p.m. Armin Hasanagic & Emsud Delkic – Bosnian traditional & pop
  • 12:30 p.m. – 12:45 p.m. Rachana Pasupuleti – Bharatanatyam, classical Indian dance form
  • 12:50 p.m.- 1:05 p.m. Anna’s Greek Restaurant Dancers – Belly Dance
  • 1:10 p.m. – 1:55 p.m. Zingara – Belly Dance Troupe
  • 2:10 p.m. – 3:10 p.m. Def Leprechaun – Irish pub songs & ballads
  • 3:15 p.m. – 4:00 p.m. Rachana Pasupuleti – Bharatanatyam, classical Indian dance form
  • 4:05 p.m. – 4:35 p.m. Midori Kai – Japanese Bon Dance
  • 4:40 p.m. – 4:55 p.m. Holy Apostles Greek Dancers – Traditional Greek Dance
  • 5:00 p.m. – 5:20 p.m. Saudi Club – Arabic music and dance
  • 5:25 p.m. – 5:40 p.m. Open Mic & Recordings from our past performers – Donnie Botts
  • 5:45 p.m. – 6:25 p.m. Arumaru Taekwondo Center – Taekwondo Demonstration
  • 6:30 p.m. – 6:40 p.m. Open Mic & Recordings from our past performers – Donnie Botts
  • 6:45 p.m. – 7:00 p.m. Safiya Nawaar – Middle Eastern Dance Artist
Shamrock & Thistle Ceili in Celtic Nations: Host Steve Haynes
9:00 a.m. – 7:00 p.m. – Open mic, informal jam sessions for Celtic performances and drumming with the High Cross Society and other enthusiasts.
In the Park:
  • Chiseled Features Studio – Children are invited to bust a beautiful handmade pinata by Ronnie Jaggers every hour on the hour
You must be logged in to post a comment.
Menu