September 25, 2007 at Fountain Square Park

Festival named “Top 10” Event by Kentucky Tourism.

Theme: Legends

Shirt Design: Andee Rudloff

Executive Director: Kim Mason

Board of Directors: India Hooks (President), Dr. Larry Cailluoet (Vice-President/Volunteer Coordinator), Dr. Angela Jones (Secretary/Information Manager), Alan Palmer (Treasurer), Hannah Lawrence Barahona (Volunteer Coordinator), Mark Bitterling, Martha Deputy, Linda Rowland (Sponsorships), Jean Sokolowski

Community Planners: Ronnie Jaggers (Pinatas), Susan Morris (Children’s Activities), Jean Arnold (Hospitality), Amy Milliken (Poster Contest), Joe Jackson, Delphine Burton (Merchandise), Andee Rudloff (Gallery Walk)

The BG International Festival Gallery Walk
Chair Andee Rudloff
The gallery walk will include various local businesses showcasing special exhibits in support the festival. All exhibits are on display September 21-29, some continue longer. Receptions will be held at all participating venues on Friday September 21, 5:00 p.m. – 9:00 p.m.

Included Exhibits/Receptions:

  • Memphis Marsha-various artists-524 E. 12th
  • VSA Arts of KY – Side by Side – 515 E. 10th Ave.
  • Arlene’s Art Studio & Gallery – The Black Freedom Fighters Collection – 823 Fairview Ave.
  • The Place – Jodi Reeves: Words of Wisdom – 431 Park Row
  • Capitol Arts Center – Jeanie Adam Smith Photography: Doorways of Old Havana – 416 E. Main Ave.
  • Atallas Plastic Surgery & Laser Center – Kim Jones, C. David Jones: World Piece – 816 Chestnut St.
  • Ivan Wilson Fine Arts Center Corridor Gallery, WKU – Kim Chalmers: Kiss the Dragon:
    Chindia and St. George
  • Pushin Bldg. Studio – Angie Alexieff, Judith Gray & Jeff Leake: Perspective – 400 E. Main Ave.
  • Barbara Stewart’s Corner Gallery – Donnie Firkins and George Vitorovich – 900 State St.
  • Spencer’s Coffeehouse – Tallon Chalmers & Landry Butler – 915 College St.
  • The Main Artery – Alice Gatewood Waddell, Willie Rascoe – 408 1/2 E. Main Ave.
  • Gallery at 916 – Lynn O’Keefe: Invitational – 916 State St.
  • Retrograde Studio – Various artists: Colloborations – 140 College St.
  • *After Hours – Phoenix Theatre – Linda Coulter
Stage Performances
Diversity Stage — MC: MC: Joe Marshall • Sound: Ambush Sound • Staging: Big Fun Entertainment • Located on State Street end of the park.

  • 10:00 a.m. -10:30 a.m. Opening Ceremony
  • 11:15 a.m. – 11:45 a.m. Gary Cady (Native American Dance)
  • 11:00 a.m. -11:15 a.m. Philippines National Native Dance
  • 12:00 p.m. – 12:45 p.m. Trabuko (Salsa, Latin)
  • 12:45 p.m. – 1:00 p.m. Philippines National Native Dance
  • 1:00 p.m. – 1:45 p.m. Trabuko (Salsa, Latin)
  • 1:45 p.m. – 2:00 p.m. Philippines National Native Dance
  • 2:00 p.m. – 3:00 p.m. Def Leprechaun (Irish)
  • 3:00 p.m. – 3:15 p.m. Parade of Cultures
  • 3:15 p.m. – 3:30 p.m. Philippines National Native Dance
  • 3:30 p.m. – 4:00 p.m. Hope in Messiah Congregation
  • 4:00 p.m. – 4:45 p.m. Molly Maguires
  • 4:45 p.m. – 5:15 p.m. Gary Cady (Native American Dance)
  • 5:15 p.m. – 6:00 p.m. Seed n Soil (Reggae)
  • 6:00 p.m. – 6:15 p.m. Philippines National Native Dance
  • 6:15 p.m. – 7:00 p.m. Seed n Soil (Reggae)
World Stage–MC, Sound Engineer & Stage Manager Armin Hasanagic • Talent Show Coordinator: Semir Bahic • Staging: Big Fun Entertainment • Located in on the College St. end of the park

  • 10:30 a.m. -11:00 a.m. Hope in Messiah Congregation
  • 11:30 a.m. -12:30 p.m. Armin Hasanagic (Bosnian)
  • 12:30 p.m. -12:45 p.m. On Stage (Latin dance)
  • 12:45 p.m. -1:45 p.m. Shadowdancer (Celtic)
  • 2:00 p.m. -2:30 p.m. Hope in Messiah Congregation
  • 2:30 p.m. -2:45 p.m. Regional Resource for Deaf & Hard of Hearing
  • 2:45 p.m. -3:00 p.m. Philippines National Native Dance
  • 3:00 p.m. – 3:15 p.m. Parade of Cultures
  • 3:15 p.m. -3:30 p.m. SKY Japanese Dancers
  • 3:30 p.m. -4:00 p.m. Gary Cady (Native American Dance)
  • 4:00 p.m. -7:00 p.m. Talent Show (open to foreign culture themed
World Stage–MC, Sound Engineer & Stage Manager Armin Hasanagic • Talent Show Coordinator: Semir Bahic • Staging: Big Fun Entertainment • Located in on the College St. end of the park

  • 10:30 a.m. – 11:00 a.m. Hope in Messiah Congregation
  • 11:30 a.m. – 12:30 p.m. Armin Hasanagic (Bosnian)
  • 12:30 p.m. – 12:45 p.m. On Stage (Latin dance)
  • 12:45 p.m. – 1:45 p.m. Shadowdancer (Celtic)
  • 2:00 p.m. – 2:30 p.m. Hope in Messiah Congregation
  • 2:30 p.m. – 2:45 p.m. Regional Resource for Deaf & Hard of Hearing
  • 2:45 p.m. – 3:00 p.m. Philippines National Native Dance
  • 3:00 p.m. -3:15 p.m. Parade of Cultures
  • 3:15 p.m. – 3:30 p.m. SKY Japanese Dancers
  • 3:30 p.m. -4:00 p.m. Gary Cady (Native American Dance)
  • 4:00 p.m. -7:00 p.m. Talent Show (open to foreign culture themed
In the Park Performances
Champion Tae Kwon Do Academy (Tae Kwon Do, traditional Korean music and Tae Kwon Do Vedio)
Chiseled Features (pinata sculpture display with pinata breaking every hour on the hour)
Filipino-American Association – (Tinikling dance)
High Cross Society (Celtic culture demonstrations & displays, Kilt folding)
Sentou Dojo (Japanese art of the Samurai, Phillipine art of Arnis and self defense, breathing and focus demonstrations)
Parade of Cultures – March with Performers and exibitors around the Square. Meet at the fountain at 2:45 p.m.
Shamrock & Thistle Ceili & Open Mic on the College Street end of the park (throughout the day Celtic jamming or sing your favorite Irish, Scottish or other Celtic song during open mic.)
Shaolin Kung Fu (Lion Dance & Martial Arts demonstrations)
Sifu Sam’s Martial Arts (Martial Arts and Tai Chi demonstrations)
Tom Pardue’s East/West Kung Fu (Lion Dance & Martial Arts demonstrations)
Wah Lum Kung Fu & Tai Chi (Martial Arts demonstrations)
Willie Rascoe (woodworking display and ongoing workshops noon-7:00 p.m.)
WKU Taiwanese Student Association (traditional Chinese painting, tea making show, Chinese singing and costume, Erhu fiddle playing)
Warren County Courthouse – Entries from the Bowling Green International Festival Student Puppet Making Contest
You must be logged in to post a comment.
Menu