October 6th, 2001 at Fountain Square Park

Executive Director: Kim Mason

Co-Chairs: Gwendolyn Downs, Dana Simmons

Board of Directors: Gwendolyn Downs (President), Duncan McKenzie (Secretary), Travis Armstrong (Treasurer), Dr. Larry Cailluoet, Jim Bullington, Dana Cosby Simmons, Vicki Hawkins, Cheryl Blaine, Martha Deputy, Rick McCue, Roberto Rodarte, Sam Buell Starks

Community Planners:

Children’s Activities – Sharon Epley, Chair 

Decorations – Marty Deputy, Ersa Austin

Entertainment: Gwendolyn Downs,  Donald Aviles, Marty Deputy, Carrie Barnett, Linda Rowland, Kim Mason, Noriko Sato, Kimiko Kikukawa, Sayuri Hozoji, Junko Fukuda, Don Thomason

Exhibits: Bud Fox, Kim Mason, Andrea Noguchi, Noriko Sato, Junko Fukuda

Publicity: Dana Simmons,  Katie Fleming,  Stephanie McGehee

Sponsorships: Gwendolyn Downs,  Kim Mason 

Vendors: Kim Mason,  Marty Deputy,  Mark Griffin, Kathy Thomason, Bud Fox

Youth: Roberto Rodarte

Set up / Tear down: John Yeric, Krista Yeric

Performers: Malek | Fiesta Dance Company | Michael Gough (Delta Syle Blues) | Melina Almodovar (Salsa, Latin Pop, Merengue) | Pat Haney (Americana) | Lost River | Colin Grant Adams | Doc Livingston | Dwight Murdy Bluegrass Band featuring Josh Graves | The Dance Arts Kids “United We Dance” (jazz, tap & hiphop) |  Asian Fashion Show | Balkan Folkdance Workshop | Japanese Dancers | Catholic Group of Sacred Heart of Jesus | Tripura Swarnipuri | Jumping Jaguars | Spatter Dash | Capetown | Third Generation (Traditional Bosnian Dance) | CatawAMpus (Calypso/Funk) | Barbara Pierpont (Celtic Harp) | St. Joseph’s Hispanic Group (Salsa, Cumbia, Pop, Merengue, Cha Cha) | Gloryland Quartet | Tulpa (World/Classical) | The Bigelow Family |  Marc Michaels of the Molly Maguires | Janie Tinsley Storytelling | Standing Bear Cherokee Storytelling | Workshop “Gotta Do It Internationally” | Children in the Park | Small World Singers | Tinsley’s Storytelling | Standing Bear Cherokee Storytelling | Heather’s Theatrical Arts Academy

Musician’s Pro Street Dance
(back parking lot on State Street)
• 4:00 p.m. -5:10 p.m. – Malek
• 5:15 p.m. – 6:00 p.m.  – Fiesta Dance Company
• 6:00 p.m. – 7:15 p.m.  – Michael Gough (Delta Syle Blues)
• 7:30 p.m.  –  8:45 p.m.  – Melina Almodovar (Salsa, Latin Pop, Merengue)
• 9:10 p.m. – 10:30 p.m.  – Pat Haney (Americana)

Concert Stage
(middle of parking lot on State Street)
• 11:00 a.m. – 12:15 p.m.  – Lost River
• 12:30 p.m. – 1:30 p.m.  – Colin Grant Adams
• 1:45 p.m. – 2:45 p.m.  – Doc Livingston
• 3:00 p.m. – 4:00  p.m. – Dwight Murdy Bluegrass Band featuring Josh Graves

Exhibition Stage/Street Performances
• 11:00 a.m.  – 11:45 a.m.  – Malek
• 11:50 a.m.  – 12:20 p.m. – The Dance Arts Kids “United We Dance” (jazz, tap & hiphop)
• 12:25 p.m. –  12:55 p.m.  – Asian Fashion Show
• 1:00 p.m. – 1:45 p.m.  – Malek
• 1:50 p.m. – 2:35 p.m.  – Balkan Folkdance Workshop
• 2:40 p.m.  – 3:30 p.m.  – Japanese Dancers
• 3:35 p.m. – 4:25 p.m.  – Catholic Group of Sacred Heart of Jesus
• 4:30 p.m. – 5:20 p.m.  – Tripura Swarnipuri
• 5:30 p.m.  – 6 p.m.  – Jumping Jaguars

*Malek includes:
• Sadini – Egyptian can dance
• Finger symbols dance
• Angels of Venice – veil dance
• The Eagles – solo veil dance
• Maro Polo – solo and troupe dance involves glass dancing, sword dancing and candle dancing
• Drum solo
• The Gypsy – Mediterranean scarf dance
• Dubkah – audience participation in Arabic line dance

Performance Stage
• 11:00 a.m. – 12:15 p.m.  – Spatter Dash
• 12:30 p.m.  – 1:30 p.m.  – Capetown
• 1:45 p.m. – 2:45 p.m.  – Melina Almodovar (Salsa, Latin Pop, Merengue)
• 3:00 p.m.  – 4:15 p.m.  – Third Generation (Traditional Bosnian Dance)
• 4:30 p.m. – 6:00 p.m.  – CatawAMpus (Calypso/Funk)

Park Stage
• 11:00 a.m.  – 12:15 p.m.  – Barbara Pierpont (Celtic Harp)
• 12:15 p.m.  – 1:15 p.m. – St. Joseph’s Hispanic Group (Salsa, Cumbia, Pop, Merengue, Cha Cha)
• 1:30 p.m.  – 2:30 p.m.  – Gloryland Quartet
• 2:45 p.m. – 3:45 p.m.  – Tulpa (World/Classical)
• 4:00 p.m. – 5:00 p.m.  – The Bigelow Family
• 5:15 p.m.  – 6:00 p.m.  – Marc Michaels of the Molly Maguires

Children’s Stage
• 11:00 a.m.  – 11:45 a.m.  – Janie Tinsley Storytelling
• 11:50 a.m.  – 12:35 p.m.  – Standing Bear Cherokee Storytelling
• 12:40 p.m.  – 12:50 p.m.  – Workshop “Gotta Do It Internationally”
• 12:55 p.m.  – 1:30 p.m.  – Children in the Park
• 1:35 p.m.  – 2:05 p.m.  – Small World Singers
• 2:10 p.m.  – 2:50 p.m.  – Tinsley’s Storytelling
• 3:00 p.m. -3:45 p.m.  – Standing Bear Cherokee Storytelling
3:50 p.m.  – 4:00 p.m.  – Workshop Participants “Gotta Do It Internationally”
• 4:05 p.m.  – 4:45 p.m.  – Heather’s Theatrical Arts Academy
• 5:50 p.m.  – 6:00 p.m. – Gotta Do It Internationally

Open Mic Tent

In The Park
• Andee Rudloff’s Mosaic Children’s Project
• International Storytime
• Willie Rascoe Wood Working Workshops
• Pioneer Annie – Cornhusk doll making
• HAMish Thompson (Scottish Fiddle, Strip the Willow)
• Irish Bluegrass Strolling Musicians
• Balkan Strolling Musicians
• Chess Tournament
• Society for Creative Anachronism
• Native American Dancers

What: Bowling Green International Festival Car Gathering

Who: All Car Enthusiasts

When: Saturday, October 6, 2001

Where:1010 State Street – Old Sears Parking Lot
Cars enter on Chestnut Street side (signs will be posted)

Time: Noon – 4 PM

Cost: Free

Door prize drawings begin at 4:15 PM
Caps for first 24 cars
50/50 Raffle
Please no alcohol or loud stereos.

Special Thanks to our Car Gathering Sponsors:
General Motors
NAPA Auto Parts
AutoZone on Russellville Road
Advance on Russellville Road
Santa Fe Cattle Company

Sponosors:

Dignitary: Bowling Green City Government • Warren County Government • Musician’s Pro • Insight Communications

Ambassador: Sumitomo Electric Wiring Systems, Inc. • Kentucky Info Web

Diplomat: Bowling Green Tent Rental

Humanitarian: The Amplifier • Bando Manufacturing of America • Nasco • Travelodge

Delegate: Desa International, Inc. • Fairview Midtown Self Storage • Firstar Bank • Franklin Precision Industry, Inc. • General Motors Corvette Assembly Plant • Holley Performance Products, Inc. • The Law Offices of Kelly • Trace Die Cast • TWN Fastener, Inc. • Bowling Green Area Convention & Visitors Bureau

Trustee: Citizens First Bank • Joe Hendricks ($300) • Deck the Walls • Browning Oil Company • South Central Bank • Quality Personnel

Friend: Charles M. Moore Insurance Agency, Inc. • Signature Signs & Ad Specialties • JT’s Deli and Sportsbar • J & B Distributors • Clark Distributing Co. • World Class Shopping • Cumberland Grill • Hooks Entertainment • Cora Jane Spiller • Martha Deputy • Wal-mart • Kmart • Perry Arnold Construction

Suporter: Adecco Employment Services • Bowling Green Area Chamber of Commerce • Mr. Ghatti’s • Ponderosa • Greenwood Skate • RC • B&R Electric • Capitol Arts Alliance

Media: WKYU-FM 88.9 • WKYU-TV 24 • New Rock WWHR-FM 92 • The Point 103.7 • BowlingGreen.Ky.net • www.bgky.org • WBKO-TV 13 • The Daily News
WKCT-AM 930 • Insight Communications • 100.7 WKLX-FM • WDNS-FM 93.3 • NEWS 4 U • The Amplifier

You must be logged in to post a comment.
Menu